SVN tutorial – tworzymy repozytorium.

W poprzednim wpisie dot. SVN pisałem jak zainstalować program do wersjonowania kodu/dokumentów itp. Dzisiaj zajmiemy się praktyką, czyli stworzymy sobie nasze pierwsze repozytorium.

Dobrze to bez zbędnych wstępów zaczynamy.

Jak stworzyć repozytorium i zapisywać poszczególne wersje naszych plików pokażę na zwykłych plikach tekstowych.

Stwórz katalog dla plików projektu.

Żeby coś wersjonować musimy mieć jakiś projekt a w nim jakieś pliki. Jak dla artykułu stworzyłem nowy katalog na dysku C: o nazwie „SVN_Test”.

Teraz wewnątrz tego katalogu utworzymy dwa nowe katalogi. Pierwszym z nich będzie katalog w którym będziemy przechowywali pliki naszego projektu. Ja to nazwę „Pliki_projektu”.

Stwórz katalog na repozytorium.

W naszym katalogu SVN_Test stwórz także drugi katalog, który posłuży nam jako repozytorium dla plików projektu. Ja nazwę go „Repozytorium”.

Stwórz repozytorium.

Teraz przyszedł czas na utworzenie repozytorium z katalogu o takiej właśnie nazwie. Kliknij więc prawym przyciskiem myszy na tym katalogu i z menu podręcznego wybierz opcję „TortoiseSVN” a następnie „Create repository here”.

Pojawi nam się okno „Repository created” gdzie zobaczymy ścieżkę do naszego repozytorium. Dla pewności skopiuj ścieżkę naszego repozytorium.

Istnieje także możliwość stworzenia struktury tego repozytorium ale nie jest to konieczne i na razie nie będziemy z tej możliwości korzystać.

My pójdziemy szybką ścieżką i potwierdzimy wszystko przyciskiem OK.

Repozytorium zostało utworzone.

Powiąż repozytorium z katalogiem z plikami projektu.

Przyszedł czas na powiązanie dwóch rzeczy: katalogu z projektem i naszego repozytorium. W tym celu na katalogu „Pliki_projektu” kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu wybierze opcję „SVN Checkout…”.

W oknie „Checkout” sprawdź czy wszystkie ścieżki się zgadzają. W polu „URL of repository” powinna znaleźć się ścieżka z kroku kiedy tworzyliśmy nasze repozytorium. Prosiłem Cię wtedy żebyś ją skopiował i właśnie teraz się to nam przyda. Jeśli nasza ścieżka jest inna niż wymagana, skopiuj ścieżkę do naszego repo.

W polu „Checkout directory” powinna być ścieżka do naszego katalogu z plikami projektu.

Jeśli wszystko się zgadza potwierdź wszystko przyciskiem OK.

Powinieneś otrzymać informację, że wszytko przebiegło bez problemów. Potwierdź wszystko przyciskiem OK.

Jak wejdziesz do naszego katalogu „SVN_Test” zobaczysz, że na katalogu „Pliki_projektu” pojawiła się taka zielona ikona z „fajką”, która informuje nas że repozytorium zostało zapisane i że wszystkie pliki zostały zapisane do najnowszej wersji.

No ale my przecież jeszcze nie mamy plików! No to czas je stworzyć.

Tworzenie kolejnych wersji dokumentów/kodu.

W katalogu „Pliki_projektu” stwórz plik „Test.txt” i wpisz do niego test „Pierwsza linia kodu”.

Jak pewnie zauważyłeś ikonka przy pliku Test.txt ma znak zapytania. Nasze repo nie wie jeszcze czy tworzyć kopię tego dokumentu. Żeby tak było kliknij na tym pliku prawym przyciskiem myszy i wybierz opcje: TurtoiseSVN -> Add.

Teraz ikona zmieniła się na niebieski plus, co oznacza, że plik będzie wersjonowany.

A jak cofniemy się do katalogu wyżej zobaczysz że na katalogu „Pliki_projektu” ikona zmieniła się na czerwony wykrzyknik.

Czyli w tym momencie pliki są zmodyfikowane w katalogu „Pliki_projektu” ale jeszcze nie są zmodyfikowane w naszym repozytorium”.

Musimy je zapisać w aktualnej wersji w repozytorium. Możemy to zrobić tworząc taki „punkt przywracania”. Co to oznacza? Że zapisujemy wersję wszystkich zmodyfikowanych plików i zawsze możemy wrócić do wersji tych dokumentów.

OK no to jak to zrobić?

Na katalogu „Pliki_projektu” klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję: „SVN Commit …”.

W oknie „Commit” w pierwszym polu „Message” wpisujemy swój komentarz przy tej wersji zostało zrobione. Ja dodałem informację że dodałem plik Test.txt i jedną linię tekstu.

W części „Changes made” masz jest informacja które pliki zostaną dodane lub zmodyfikowane. Wszystko potwierdzasz przyciskiem OK.

Otrzymasz potwierdzenie wykonania zapisu. I potwierdzasz „OK”.

W tym momencie ikona na katalogu „Pliki_projektu” znowu powinna się zmienić na zieloną, co oznacza że pliki projektu w obu lokalizacjach są wyrównane.

Jak wejdziesz do katalogu „Pliki_projektu” także zobaczysz zieloną ikonę na pliku Test.txt , co oznacza że plik jest identyczny w obu lokalizacjach (w plikach projektu i w repozytorium).

W taki właśnie sposób tworzysz i wersjonujesz pliku kodu/dokumentów Twojego projektu.

W kolejnych artykułach pokażę, Ci jak wracać do poszczególnych wersji plików w Twoim projekcie a na dzisiaj kończymy.

<< wróć do kategorii PROGRAMY