Jak skanować w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania na komputerze Mac?
16 maja, 2023Jedną z oznak zainfekowania komputera Mac przez potencjalne złośliwe oprogramowanie i wirusy jest zauważalny spadek szybkości działania. Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, co dokładnie jest przyczyną powolnego działania procesora komputera Mac, jest Monitor aktywności komputera.
Krok 1: Otwórz Aplikacje > Narzędzia > Monitor aktywności lub wyszukaj „Monitor aktywności” w pasku wyszukiwania Findera. Kliknij dwukrotnie aplikację, aby ją otworzyć.
Krok 2: W polu nazwy procesu znajdującym się pod zakładką CPU (która powinna być domyślnie zaznaczona), przejrzyj, co jest wymienione i ile procent CPU wymaga do działania. Jeśli nie jesteś pewien żadnej z nazw procesów, po prostu wpisz je w Google, który poinformuje Cię, czy jest to coś, czym powinieneś się martwić, czy nie.
Krok 3: Jeśli zlokalizujesz jakiekolwiek szkodliwe aplikacje i malware w ramach Monitora aktywności, kliknij element, a następnie wybierz przycisk X w lewym górnym rogu, aby go zakończyć.
Krok 4: Podobnie, otwórz kartę Pamięć i przeanalizuj sekcję Nazwa procesu, aby sprawdzić, czy istnieją jakieś nieznane lub nietypowe nazwy procesów, których nie rozpoznajesz, a które wymagają znacznej ilości użycia pamięci. Dokładne przeczytanie tego artykułu jest niezwykle ważne dla każdego urządzenia. Rób to starannie i uważnie.
Rozszerzenia przeglądarki
Użytkownicy komputerów Mac mogą mieć włączoną opcję pobierania aplikacji tylko od zaufanych deweloperów, ale nie mają tego samego luksusu, jeśli chodzi o rozszerzenia przeglądarki. Może to zatem prowadzić do zainstalowania przez aktora zagrożeń potencjalnie szkodliwych rozszerzeń, które spowalniają wydajność, rozprzestrzeniają złośliwe oprogramowanie itp.
Jeśli używasz na przykład przeglądarki Google Chrome, kliknij kartę Menu po prawej stronie okna, kliknij pole Więcej narzędzi i wybierz pozycję Rozszerzenia.
Przeskanuj swoje rozszerzenia przeglądarki i usuń wszelkie podejrzane rozszerzenia, które zostały dodane.
Podejrzane aplikacje i pobrane pliki
Sprawdzanie listy zainstalowanych aplikacji na komputerze Mac powinno być czymś, co wykonuje się regularnie, aby upewnić się, że na pewno zainstalowałeś je wszystkie i nadal chcesz je zainstalować.
Krok 1: Otwórz folder Aplikacje, znajdujący się w lewym pasku bocznym Findera.
Krok 2: Poszukaj wszelkich aplikacji, których nie zainstalowałeś samodzielnie. Kliknij Control + [Program] i wybierz opcję Przenieś do kosza. Nie zapomnij opróżnić kosza, aby trwale usunąć aplikację z systemu.
Krok 3: Oczywiście, każdy pobrany plik z nieznanego lub niezaufanego źródła może potencjalnie zawierać złośliwe oprogramowanie i wirusy. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że w przeglądarce internetowej pojawiło się okienko, które automatycznie pobierało plik bez Twojej zgody? Przejdź do folderu Pobrane na komputerze Mac i usuń wszystko, czego sam nie pobrałeś. Podobnie jak w przypadku aplikacji, pamiętaj o opróżnieniu kosza po usunięciu poszczególnych plików.
Pełny dostęp do dysku
Pełny dostęp do dysku to funkcja zawierająca listę wszystkich aplikacji, które mają nieograniczony dostęp do komputera Mac. Osoby odpowiedzialne za tworzenie szkodliwych trojanów, programów szpiegujących, keyloggerów itp. będą dążyć do uzyskania dostępu do tego obszaru, ponieważ czyni to z nich administratorów systemu. Jeśli im się to uda, mogą wyrządzić poważne szkody. Dlatego, jeśli złośliwe oprogramowanie lub wirus rzeczywiście dostał się do systemu, może pojawić się tutaj.
Krok 1: Kliknij Preferencje systemowe > Bezpieczeństwo i prywatność > zakładka Prywatność.
Krok 2: Na pasku bocznym, kliknij Full Disk Access.
Krok 3: Tutaj możesz sprawdzić, które z Twoich aplikacji mają pełny dostęp do dysku Maca. Jeśli jest coś na liście, której nie rozpoznajesz, odznacz ją i przejdź do usunięcia tej aplikacji z systemu.
Pozycje logowania
Innym sposobem na ręczne sprawdzenie złośliwego oprogramowania na Macu są Pozycje logowania. Jak sama nazwa wskazuje, kontroluje ona, które aplikacje uruchamiają się wraz z systemem. Korzystanie z tej funkcji może również okazać się skutecznym sposobem sprawdzenia komputera Mac pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
Krok 1: Udaj się do Preferencji systemowych, a następnie kliknij Użytkownicy i grupy.
Krok 2: Kliknij kartę Elementy logowania. Odznacz wszelkie podejrzanie wyglądające elementy. Wyszukaj ich cel w Google, aby uzyskać więcej informacji i, jeśli wymagane są dodatkowe działania, zlokalizuj źródło i usuń je.
Więcej na: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1p6k_fitbP4rViRvyZJgTj1tFdTnwl7ud1lpmJUPygxw/edit?usp=sharing