Czym jest programowanie w języku C#?

Czym jest programowanie w języku C#?

2 marca, 2023 Wyłączono przez admin

C# jest popularnym językiem z wielu powodów, ale głównie dlatego, że jest to język wieloparadygmatyczny, wszechstronny, dość łatwy do nauczenia i zorientowany obiektowo. Przy tak wielu różnych językach programowania do wyboru, pomyśleliśmy, że przedstawimy Ci odpowiednie wprowadzenie do C#, abyś mógł zdecydować, czy jest on odpowiedni dla Twojego następnego projektu.

Co to jest C#?

C# jest nowoczesnym językiem programowania ogólnego przeznaczenia, który może być używany do wykonywania wielu zadań i celów, które obejmują wiele zawodów. C# jest używany przede wszystkim w systemie Windows .NET framework, chociaż może być stosowany na platformie open source. Ten wysoce wszechstronny język programowania jest obiektowym językiem programowania (OOP) i stosunkowo nowym w grze, a jednak niezawodnym przyjemniaczkiem dla tłumu.

Kiedy powstał język C#?

W porównaniu do języków o długiej tradycji, takich jak Python czy PHP, C# jest młodym dodatkiem do rodziny programowania, mającym prawie dwadzieścia lat. Język ten został opracowany w 2000 roku przez Andersa Hejlsberga z Microsoftu, duńskiego inżyniera oprogramowania, który ma na swoim koncie wiele popularnych kreacji. Anders brał udział w tworzeniu wielu niezawodnych narzędzi i języków programowania, w tym TypeScript Microsoftu i Delphi, odpowiedniego zamiennika Turbo Pascala.

Według stanu na listopad 2022 roku, C# zajmował #4 miejsce w indeksie popularności języków programowania PYPL, tuż za Javą i JavaScriptem. Dane użyte do opracowania tego indeksu opierają się na tym, jak często ludzie wyszukują w Google tutoriale dotyczące różnych języków programowania.

C# konsekwentnie pojawia się również w pierwszej dziesiątce języków programowania w TIOBE Index, raporcie, który czerpie swoje dane z kompilacji popularnych wyszukiwarek, w tym Google, YouTube i Bing.

Skąd C# wziął swoją nazwę?

Początkowo C# nosił nazwę COOL, sprytny akronim oznaczający „C-like Object Oriented Language”. Niestety, Microsoft nie był w stanie utrzymać tej zabawnej nazwy z powodów związanych z prawem znaków towarowych.

C# został pierwotnie zaprojektowany jako konkurencja dla Javy. Sądząc po szybkim wzroście popularności i pozytywnej reakcji zarówno nowych, jak i doświadczonych programistów, można śmiało powiedzieć, że cel został osiągnięty.

Do czego służy język C#?

Podobnie jak inne języki programowania ogólnego przeznaczenia, C# może być używany do tworzenia wielu różnych programów i aplikacji: aplikacji mobilnych, aplikacji desktopowych, usług w chmurze, stron internetowych, oprogramowania dla przedsiębiorstw i gier. Dużo i dużo gier. Chociaż C# jest niezwykle wszechstronny, istnieją trzy obszary, w których jest najczęściej używany.

Aplikacje dla Windows

C# został stworzony przez Microsoft dla Microsoftu, więc łatwo zrozumieć, dlaczego jest najczęściej używany do tworzenia aplikacji desktopowych Windows. Aplikacje C# wymagają frameworka Windows .NET, aby funkcjonować w najlepszy sposób, więc najsilniejszym zastosowaniem tego języka jest tworzenie aplikacji i programów, które są specyficzne dla architektury platformy Microsoft.

C# dla gier

C# może być jednym z najlepszych języków programowania dla gier. Język ten jest intensywnie wykorzystywany do tworzenia ulubionych przez fanów gier, takich jak Rimworld na silniku Unity Game Engine.

Na wypadek, gdybyś nie wiedział, Unity jest zdecydowanie najpopularniejszym silnikiem gier, na którym zbudowano ponad jedną trzecią najlepszych i najczęściej granych gier w branży. C# bezproblemowo integruje się z silnikiem Unity i może być używany na praktycznie każdym nowoczesnym urządzeniu mobilnym lub konsoli dzięki technologii cross-platformowej, takiej jak Xamarin.

C# do tworzenia stron internetowych

C# jest często używany do tworzenia profesjonalnych, dynamicznych stron internetowych na platformie .NET, lub oprogramowania open-source. Tak więc, nawet jeśli nie jesteś fanem architektury Microsoftu, nadal możesz użyć C# do stworzenia w pełni funkcjonalnej strony internetowej. Ponieważ język ten jest zorientowany obiektowo, jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, które są niezwykle wydajne, łatwo skalowalne i łatwe w utrzymaniu.

Jakie aplikacje powstają przy użyciu C#?

Oto garść programów i aplikacji napisanych w C#, które pokazują różnorodność i niezawodność tego języka:

  • Microsoft Visual Studio
  • Paint.NET
  • Open Dental
  • KeePass
  • FlashDevelop
  • NMath
  • Pinta
  • OpenRA

Zalety programowania w C#

C# zapewnia zarówno nowym, jak i doświadczonym programistom mnóstwo różnych zalet. Poniżej przedstawiamy pięć naszych ulubionych korzyści.

Programowanie w C# pozwala zaoszczędzić czas

Być może największą zaletą jest to, ile czasu można zaoszczędzić, używając C# zamiast innego języka programowania. Ponieważ C# jest statycznie wpisywany i łatwy do odczytania, użytkownicy mogą oczekiwać, że spędzą mniej czasu na przeglądaniu swoich skryptów w poszukiwaniu drobnych błędów, które zakłócają działanie aplikacji.

C# kładzie również nacisk na prostotę i wydajność, więc programiści mogą spędzić mniej czasu na pisaniu skomplikowanych stosów kodu, które są wielokrotnie używane w całym projekcie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze obszerny bank pamięci i mamy do czynienia z językiem efektywnym czasowo, który w łatwy sposób może zredukować liczbę godzin pracy i pomóc w dotrzymaniu napiętych terminów, bez konieczności wypijania trzeciej filiżanki kawy o 2:00 nad ranem.

C# jest łatwy do nauczenia

Oprócz czasu, który możesz zaoszczędzić podczas tworzenia projektu, spędzisz również mniej czasu na nauce C# w przeciwieństwie do trudniejszych języków programowania. Dzięki swojej prostocie i łatwości użycia, C# oferuje dość niską krzywą uczenia się dla początkujących.

Język ten stanowi świetny pierwszy krok w tej dziedzinie i zapewnia aspirującym programistom wygodny sposób na zapoznanie się z programowaniem bez zniechęcenia i przytłoczenia.

C# jest skalowalny i łatwy w utrzymaniu

C# to język programowania, który jest niezwykle skalowalny i łatwy w utrzymaniu. Ze względu na ścisłą naturę tego, jak muszą być pisane statyczne kody, programy w C# są niezawodnie spójne, co czyni je znacznie łatwiejszymi do dostosowania i utrzymania niż programy napisane w innych językach.

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał powrócić do starego projektu napisanego w C#, z przyjemnością stwierdzisz, że podczas gdy twoje procesy mogły się zmienić na przestrzeni lat, twój stos C# pozostał taki sam w całej rozciągłości. Na wszystko jest miejsce i wszystko jest na swoim miejscu.

C# ma wspaniałą społeczność

W świecie kodowania i programowania znaczenie pomocnej społeczności, na której można polegać, jest po prostu nie do przecenienia. Języki programowania nie są platformą lub usługą z dedykowaną linią pomocy lub wygodnym wsparciem IT. Programiści muszą polegać na wsparciu innych osób w tej samej dziedzinie, które doświadczyły tych samych blokad i frustracji.

Jedną z takich społeczności pomocnych ekspertów od programowania można znaleźć na StackOverflow. Ponieważ ta strona Q&A została stworzona w języku C#, nie jest niespodzianką, że programiści C# stanowią ogromną część społeczności, do której możesz się udać, aby zapytać, odpowiedzieć, zrobić burzę mózgów lub dać upust.

Jeśli wolisz współpracować z osobami o podobnych poglądach twarzą w twarz, C# ma również rozbudowaną społeczność na Meetup.com, gdzie członkowie mogą dołączyć zarówno do dyskusji online, jak i IRL, które są zaplanowane losowo lub w sposób stały.

C# jest zorientowany obiektowo

C# jest całkowicie zorientowany obiektowo, co jest rzadką cechą dla języka programowania. Wiele z najbardziej popularnych języków zawiera w sobie orientację obiektową do pewnego stopnia, ale bardzo niewiele z nich osiągnęło wielkość C# bez utraty przychylności ludzi.

Istnieje wiele różnych zalet programowania obiektowego (lub OOP), takich jak wydajność i elastyczność, aby wymienić tylko kilka. Niektórzy programiści, którzy nie są zaznajomieni z OOP, mogą czuć się nieco niechętnie do wyboru nowego języka z tak dużym naciskiem na niego, ale nie martw się: zrozumienie programowania obiektowego nie jest wcale takie trudne.

Czy C# jest trudny do nauczenia?

Krzywa uczenia się C# jest stosunkowo niska w porównaniu z bardziej złożonymi językami, takimi jak Java, chociaż nie jest tak prosta do nauczenia jak Python, najlepszy język programowania dla tych, którzy są zupełnie nowi w tej dziedzinie. Aby nauczyć się C#, najlepiej jest mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o pisaniu kodu, nawet jeśli jeszcze nie stworzyłeś swojego pierwszego programu lub aplikacji.

C# jest doskonałym wyborem dla programistów z umiarkowanym lub zaawansowanym doświadczeniem w pisaniu kodu. Chociaż eksperci uznają ten język za jeden z umiarkowanie skomplikowanych, zgadzają się, że jest on dość prosty do uchwycenia i doskonalenia się w nim. Po zapoznaniu się z C# i poświęceniu czasu na opanowanie go, można spodziewać się szybkiego awansu z żółtodzioba na eksperta.

Wynika to z faktu, że C# jest językiem wysokiego poziomu, co oznacza, że jest stosunkowo łatwy do czytania i pisania, co czyni go solidnym wyborem dla początkujących i wygodną opcją dla ekspertów. Oprócz czytelności, C# może być również używany do automatyzacji złożonych zadań, które wymagają dużo czasu, aby osiągnąć drobne rezultaty.
Ten język programowania jest również statystyczny, co oznacza, że błędy są wykrywane przed uruchomieniem aplikacji. To sprawia, że dużo łatwiej jest wykryć małe błędy w twoim stosie, które w przeciwnym razie byłyby prawie niezauważalne – nie wspominając już o tym, że byłyby niesamowicie uciążliwe.

Podczas gdy C# może być dobrze wykorzystany w rękach wszystkich rodzajów programistów, duża część użytkowników tego języka składa się z tych, którzy są stronnikami platformy Microsoft.

Czy powinienem uczyć się C# czy Javy?

Programowanie w C#

Kod C# jest generalnie wykonywany szybciej niż Java, chociaż możesz uznać, że różnica w szybkości jest nieznaczna. Jak wspomnieliśmy wcześniej, C# świetnie nadaje się do gier i jest używany na popularnej platformie Unity. Zintegrowane z językiem zapytania od Microsoftu mogą również sprawić, że C# będzie preferowany przez analityków danych.

Czy powinienem uczyć się C# czy Pythona?

Zarówno C# jak i Python są zorientowane obiektowo, łatwe do nauczenia i cieszą się dużym zainteresowaniem. Mają też wiele podobnych zastosowań, ale zaletą C# jest lepsza wydajność i spójna składnia, która jest łatwa do opanowania, co często czyni go lepszym wyborem dla programów na poziomie przedsiębiorstwa. Mocną stroną Pythona jest różnorodna biblioteka umożliwiająca budowanie szerokiej gamy aplikacji.