10 najpopularniejszych języków programowania do nauki w 2023 roku

10 najpopularniejszych języków programowania do nauki w 2023 roku

28 lutego, 2023 Wyłączono przez admin

Kiedyś świat programowania komputerowego był tajemniczym i ekskluzywnym miejscem. Tylko wybrana garstka ludzi była uważana za programistów komputerowych z najnowocześniejszymi umiejętnościami kodowania. Dziś wiele stanowisk w branży IT wymaga solidnego opanowania najlepszych języków programowania, i tak, mamy na myśli więcej niż jeden.

Jeśli Twoje plany rozwoju kariery lub zmiany zawodu całkowicie wymagają opanowania języka programowania, możesz zastanawiać się, którego z nich się nauczyć. W końcu nauka języka będzie wymagała czasu i pieniędzy, więc chcesz dokonać właściwego wyboru.

Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak poziom trudności, z którym jesteś gotów się zmierzyć, znajomość języka programowania, którą już posiadasz, która łączy się z twoimi istniejącymi umiejętnościami kodowania, lub twoje powody do nauki najlepszego języka programowania.

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć aplikację mobilną, uzyskać certyfikat potwierdzający wiedzę z zakresu programowania, czy też zdobyć nowe umiejętności, musisz nauczyć się odpowiedniego języka programowania. Poniżej poznasz najlepsze języki programowania poszukiwane wśród pracodawców w 2023 roku. Zostaniesz poinformowany o szczegółach każdego języka, jego złożoności i sposobie użycia.

Co to jest język programowania?

Język programowania to sposób komunikacji programistów (deweloperów) z komputerami. Języki programowania składają się ze zbioru reguł, które pozwalają na przekształcenie wartości łańcuchów znaków w różne sposoby generowania kodu maszynowego lub, w przypadku wizualnych języków programowania, elementów graficznych.

Ogólnie rzecz biorąc, program to zbiór instrukcji napisanych w określonym języku (C, C++, Java, Python) w celu realizacji określonego zadania.

Jakie są najlepsze języki programowania do nauki w 2023 roku?

Jakiego języka kodowania i programowania powinienem się nauczyć? JavaScript i Python, dwa najpopularniejsze języki w branży startupowej, cieszą się dużym zainteresowaniem. Większość startupów używa opartych na Pythonie frameworków backendowych, takich jak Django (Python), Flask (Python) i NodeJS (JavaScript). Języki te są również uważane za najlepsze języki programowania do nauki dla początkujących.

Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych języków programowania, na które będzie zapotrzebowanie w 2023 roku.

  1. Javascript
  2. Python
  3. Go
  4. Java
  5. Kotlin
  6. PHP
  7. C#
  8. Swift
  9. R
  10. Rubin

Javascript

JavaScript to język programowania wysokiego poziomu, który jest jedną z podstawowych technologii World Wide Web. Jest używany jako język programowania po stronie klienta przez 97,8 procent wszystkich stron internetowych. JavaScript był początkowo używany tylko do tworzenia przeglądarek internetowych, ale obecnie jest używany również do wdrażania stron internetowych po stronie serwera i aplikacji niebędących przeglądarkami.

JavaScript został stworzony w 1995 roku i początkowo był znany jako LiveScript. Jednak Java była w tym czasie bardzo popularnym językiem, więc reklamowano go jako „młodszego brata” Javy. Z czasem JavaScript ewoluował, stając się w pełni niezależnym językiem. Obecnie JavaScript jest często mylony z Javą i chociaż istnieją między nimi pewne podobieństwa, oba języki są odrębne.

Python

Python jest jednym z najpopularniejszych obecnie języków programowania i jest łatwy do nauczenia dla początkujących ze względu na swoją czytelność. Jest to darmowy, open-source’owy język programowania z rozbudowanymi modułami wsparcia i rozwojem społeczności, łatwą integracją z usługami internetowymi, przyjaznymi strukturami danych i aplikacjami desktopowymi opartymi na GUI. Jest to popularny język programowania dla aplikacji uczenia maszynowego i głębokiego uczenia.

Python jest używany do tworzenia pakietów do obrazowania 2D i animacji 3D, takich jak Blender, Inkscape i Autodesk. Został również wykorzystany do tworzenia popularnych gier wideo, w tym Civilization IV, Vegas Trike i Toontown. Python jest używany w aplikacjach naukowych i obliczeniowych, takich jak FreeCAD i Abacus, oraz przez popularne strony internetowe, takie jak YouTube, Quora, Pinterest i Instagram. Programiści Pythona zarabiają średnio około 109 092 dolarów rocznie.

Go

Go został opracowany przez Google w 2007 roku dla API i aplikacji internetowych. Go stał się ostatnio jednym z najszybciej rozwijających się języków programowania ze względu na swoją prostotę, a także zdolność do obsługi systemów wielordzeniowych i sieciowych oraz masywnych baz kodowych.

Go, znany również jako Golang, został stworzony w celu zaspokojenia potrzeb programistów pracujących nad dużymi projektami. Dzięki prostej i nowoczesnej strukturze oraz znajomości składni zyskał popularność wśród wielu dużych firm IT. Do firm używających Go jako języka programowania należą między innymi Google, Uber, Twitch, Dropbox. Go zyskuje również popularność wśród naukowców zajmujących się danymi ze względu na swoją zwinność i wydajność.

Java

Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania stosowanych obecnie.

Należący do Oracle Corporation, ten język programowania ogólnego przeznaczenia o strukturze obiektowej stał się standardem dla aplikacji, które mogą być używane niezależnie od platformy (np. Mac, Windows, Android, iOS, itp.) ze względu na swoje możliwości Write Once, Run Anywhere (WORA). W rezultacie Java jest rozpoznawana ze względu na możliwość przenoszenia na różne platformy, od centrów danych mainframe po smartfony. Obecnie na ponad 3 miliardach urządzeń działają aplikacje stworzone w Javie.

Java jest szeroko stosowana w tworzeniu stron internetowych i aplikacji, a także w big data. Java jest również używana na zapleczu kilku popularnych stron internetowych, w tym Google, Amazon, Twitter i YouTube. Jest również szeroko wykorzystywana w setkach aplikacji. Nowe frameworki Java, takie jak Spring, Struts i Hibernate są również bardzo popularne. Z milionami programistów Java na całym świecie, istnieją setki sposobów na naukę Javy. Również programiści Java mają rozbudowaną społeczność internetową i wspierają się nawzajem w rozwiązywaniu problemów.

Kotlin

Kotlin to język programowania ogólnego przeznaczenia pierwotnie opracowany i odsłonięty jako Project Kotlin przez JetBrains w 2011 roku. Pierwsza wersja została oficjalnie wydana w 2016 roku. Jest interoperacyjny z Javą i obsługuje funkcjonalne języki programowania.

Kotlin jest szeroko stosowany w aplikacjach na Androida, aplikacjach internetowych, aplikacjach desktopowych i rozwoju aplikacji po stronie serwera. Kotlin został zbudowany tak, aby był lepszy niż Java, a ludzie, którzy używają tego języka, są o tym przekonani. Większość aplikacji Google jest oparta na Kotlinie. Niektóre firmy używające Kotlina jako języka programowania to Coursera, Pinterest, PostMates wśród wielu innych.

PHP

PHP jest językiem programowania typu open-source, stworzonym w 1990 roku. Wielu programistów internetowych uważa, że nauka PHP jest niezbędna, ponieważ język ten jest używany do budowy ponad 80% stron internetowych w Internecie, w tym tak znaczących stron jak Facebook i Yahoo.

Programiści używają PHP głównie do pisania skryptów po stronie serwera. Jednak programiści mogą również używać tego języka do pisania skryptów z linii poleceń, a programiści z wysokimi umiejętnościami kodowania PHP mogą również używać go do tworzenia aplikacji desktopowych.

PHP jest uważany za język stosunkowo łatwy do nauczenia dla początkujących programistów. Specjaliści PHP mają dostęp do kilku dedykowanych społeczności internetowych, co ułatwia uzyskanie wsparcia i odpowiedzi na pytania.

C#

Opracowany przez Microsoft, C# zyskał sławę w latach 2000 ze względu na wspieranie koncepcji programowania obiektowego. Jest jednym z najczęściej używanych języków programowania dla frameworka .NET. Anders Hejlsberg, twórca C#, mówi, że język ten jest bardziej podobny do C++ niż Javy.

C# najlepiej nadaje się do aplikacji na Windows, Android i iOS, ponieważ korzysta z pomocy produktu zintegrowanego środowiska programistycznego, Microsoft Visual C++. C# jest używany na zapleczu kilku popularnych stron internetowych, takich jak Bing, Dell, Visual Studio i MarketWatch.

Swift

Kilka lat temu Swift trafił do pierwszej dziesiątki w comiesięcznym rankingu popularnych języków programowania TIOBE Index. Firma Apple opracowała Swift w 2014 roku dla aplikacji na systemy Linux i Mac.

Otwarty język programowania, który jest łatwy do nauczenia, Swift obsługuje prawie wszystko z języka programowania Objective-C. Swift wymaga mniej umiejętności kodowania w porównaniu z innymi językami programowania i może być używany z IBM Swift Sandbox i IBM Bluemix. Swift jest używany w popularnych aplikacjach na iOS, takich jak WordPress, Mozilla Firefox, SoundCloud, a nawet w grze Flappy Bird.

R

Popularne języki programowania w 2023

R to język open-source, który jest w zasadzie inną wersją języka S. Duża część kodu, który programiści piszą dla S, działa w R bez modyfikacji.

Aplikacje zbudowane w R są używane do przetwarzania statystyk, w tym modelowania liniowego i nieliniowego, obliczeń, testowania, wizualizacji i analizy. Aplikacje napisane w R mogą współpracować z wieloma bazami danych i przetwarzać zarówno ustrukturyzowane, jak i nieustrukturyzowane dane.

R ma umiarkowaną krzywą uczenia się i nie jest tak łatwy do opanowania dla początkujących jak niektóre inne języki w tym artykule. Jednakże, podobnie jak inne języki programowania o otwartym kodzie źródłowym, R może pochwalić się aktywną społecznością programistów online, co jest zawsze plusem podczas nauki nowych umiejętności kodowania.

Ruby

Jeśli chcesz zacząć od języka, który jest znany z tego, że jest stosunkowo łatwy do nauczenia, rozważ Ruby. Opracowany w latach 90-tych, został zaprojektowany tak, aby składnia była bardziej przyjazna dla człowieka, a jednocześnie elastyczna z punktu widzenia architektury obiektowej, która wspiera notację proceduralną i funkcjonalną programowania. Szkielet aplikacji internetowych, który jest zaimplementowany w Ruby to Ruby on Rails („RoR”). Programiści Rubiego chwalą go za łatwość pisania w tym języku oraz za stosunkowo krótki czas potrzebny na naukę. Te cechy doprowadziły do powstania dużej społeczności programistów Rubiego oraz wzrostu zainteresowania tym językiem wśród początkujących programistów.