WordPress WP Statistics – statystyka odwiedzających.

Wordpress WP Statistics – statystyka odwiedzających.

W życiu każdego WordPressowego blogera  przychodzi taki czas, że zaczynasz się interesować ile to osób wchodzi na Twojego bloga. Standardowo Worspress nie powala możliwościami takich statystyk, więc jednym z rozwiązań takiego stanu rzeczy jest instalacji jakiejś wtycznie która wypełnia tą lukę. W mnie wybór padł na wtyczkę WP Statistics. Przez jakiś czas statystyki prezentowane przez tą wtyczke mnie zadowalaly ale po jakimś czasie zacząłem chcieć wiedzieć więcej, porównywać dni w miesiący itp. Standardowo wtyczka daje pewne dane na temat odwiedzających (przykładowy widok podsumowania poniżej),

czyli np. ile osób odwiedziło bloga dzisiaj, wczoraj …. no i właśnie a później jest tylko w ciągu 7, 30, 365 dni. Jakbym chciał porównać np wszystkie dni w danym miesiącu to już nie mam takiej możliwości. W tym celu stworzyłem kilka zapytań sql bezpośrednio na bazę danych, żeby móc tą lukę statystyczną wypełnić. W celu uruchomienia zapytań łączymy się z nasza bazą na które stoi nasz blog WordPress'a np poprzez PhpMyAdmin'a i uruchamiamy zapytanie.

I tak:

żeby wyświetlić ile odwiedzających mieliśmy danego dnia ale wyniki posortowane malejąco wg. liczby odwiedzających to wykonaj na bazie poniższe zapytanie.

SELECT
     last_counter AS Data
    ,count(*) AS LiczbaOdwiedzających
FROM
    wp_statistics_visitor
GROUP BY
    last_counter
ORDER BY
    count(*) DESC

!!! UWAGA !!! jeżeli przy instalacji nadałeś tabelom jakiś inny prefix niź domyślny, czyli "wp_", to dodaj go przed nazwą tabeli "statistics_visitor" czyli np "[twój_prefix]_statistics_visitor".

Przykładowy efekt zapytania poniżej (obrazek z PhpMyAdmina).

żeby wyświetlić ile odwiedzających mieliśmy każdego dnia w danym miesiącu, to wykonaj na bazie poniższe zapytanie

SELECT
     last_counter AS Data
    ,count(*) AS LiczbaOdwiedzających
FROM
    wp_statistics_visitor
WHERE
    last_counter between '2016-12-01' and '2016-12-18'
GROUP BY
    last_counter
ORDER BY
    last_counter

Oczywiście przy poleceniu BETWEEN dajemy takie daty jakie nas interesuj. Ponizej przykładowy efekt uruchomienia zapytania (z PhpMyAdmin).