Prestashop – przygotowanie serwera XAMPP.

Tym wpisem rozpoczynam serię artykułów dotyczących instalacji i konfiguracji darmowego sklepu internetowego Prestashop. Jeszcze przed instalacją sklepu musimy przygotować miejsce gdzie będziemy go instalowali i przygotować wszystkie niezbędne elementy wymagane przy instalacji czyli: bazę danych, użytkownika itp.

No to zaczynamy!

Wiadomo, że pliki naszego sklepu fizycznie muszą się gdzieś znajdować. My w naszym przykładzie posłużymy się lokalnym darmowym serwerem o nazwie XAMPP. Taki lokalny serwer może spełniać rolę takiego serwera developerskiego i dopiero po przetestowaniu pewnych rozwiązań „wrzucać” sklep na „produkcję”. Przez „produkcję” rozumiem serwer gdzie udostępniasz już sklep klientom. Ja zalecałbym jeszcze na „produkcyjnym” hostingu utworzyć sobie dodatkowy developerski katalog, żeby jeszcze przed podmianą sklepu w „produkcyjnym” katalogu móc go uruchomić i zobaczyć czy wszystko działa poprawnie.

Dlaczego taki skomplikowany system?

Otóż na szybko możesz testować sklep na serwerze lokalnym. Wtedy nie musisz mieć nawet dostępu do Internetu. Robisz coś lokalnie, testujesz i dopiero po pozytywnych testach wrzucasz na produkcyjny serwer.

A dlaczego jeszcze dodatkowy katalog developerski na „produkcji”?

Twój serwer lokalny i produkcyjny może się różnić różnymi ustawieniami, dlatego przed udostępnieniem sklepu klientowi zawsze warto go uruchomić na produkcyjnym serwerze ale jeszcze nie dla klienta.

Zaufajcie mi. Wiem z doświadczenia, że różne rzeczy mogą zdarzyć się po drodze i czasami skracanie sobie drogi nie popłaca i dużo później kosztuje. Jeśli tylko czasu to pół biedy 🙂

OK. No to teraz dwa podstawowe pytania.

 1. Skąd wziąć tego XAMPP-a?
 2. Jak go zainstalować na moim komputerze?

Ad.1. Skąd wziąć serwer XAMPP?

download xampp sekcja xampp for windows
 • I TUTAJ WAŻNA INFORMACJA. Wersja Prestashop 1.7.8.6 (czyli najnowasza w momencie pisania tego artykułu) wymaga, żeby wersja PHP zainstalowana na serwerze gdzie będziemy umieszczać sklep Prestashop nie była wyższa niż 7.4. Czyli w naszym przypadku musimy wybrać pozycję.
 • Jeśli tego nie zrobisz i zainstalujesz najnowszą wersję XAMPP-a z najnowszym PHP v.8.1.6 przy instalacji sklepu Prestashop otrzymasz taki komunikat.
 • Także wybieramy wersję 7.4.2.9/PHP 7.4.29 i kontynuujemy procedurę 🙂
 • Kolejny krok to wybór lokalizacja do ściągnięcia pliku instalacyjnego. Wskazujesz lokalizację na dysku i klikasz w przycisk Zapisz.
 • Po ściągnięciu pliku wejdź do wskazanej lokalizacji i kliknij dwukrotnie na plik instalatora.
 • Kontrola konta użytkownika to kolejne okno które Ci się pojawi. Tutaj jeśli chcesz kontynuować kliknij na Tak w celu zezwolenia aplikacji na wprowadzania zmian na Twoim urządzeniu.
 • Przy kolejnym oknie otrzymujesz informację o tym że twój antywirus jest aktywny (jeśli go posiadasz na swojej maszynie) i może on spowolnić lub zakłócić proces instalacji. W celu potwierdzenia chęci kontynuacji instalacji klikamy na Yes.
Xampp komunikat o antywirusie.
 • W kolejnym oknie otrzymujemy komunikat, że na naszej maszynie aktywna jest kontrola konta użytkownika (UAC) to nie instaluj XAMPP-a w Program Files ponieważ są tam ograniczone prawa dostępu (zapis) i XAMPP nie będzie działał prawidłowo. Potwierdź komunikat przyciskiem OK.
Xampp komunikat o kontroli kont użytkowników (UAC)
 • Teraz przechodzimy do konfiguracji instalacji. Pierwsze okno jest powitalne. W celu kontynuacji kliknij w Next.
Xampp \ Instalacja \ Okno powitalne.
 • Select Compontnts to kolejne okno gdzie zaznaczamy lub odznaczamy które komponenty chcemy zainstalować. Domyślnie wszystkie opcje są zaznaczone. Jeśli nie chcesz instalować danego komponentu „odklikaj” checkbox przy tej pozycji. Aby przejść dalej kliknij w Next.
Xampp \ Instalacja \ Wybór komponentów
 • Kolejny krok to wskazanie miejsca instalacji XAMPP-a. Domyślnie wskazywana jest lokalizacja C:\xampp. Jeśli chcesz ją zmienić wybierz inny katalog na swoim komputerze. Jeśli chcesz kontynuować kliknij w Next.
Xampp \ Instalacja \ Wybór lokalizacji foldera
 • W oknie Language wybieramy język dla panela kontrolnego. Wszystko potwierdzamy przyciskiem Next.
Xampp \ Instalacja \ Wybór języka
 • W kolejnym kroku kliknij tylko w Next.
 • Ready to Install to okno informujące że instalator jest gotowy do rozpoczęcia procesu instalacji wg kryteriów które przed chwilką określiłeś. W celu rozpoczęcia instalacji XAMPP-a kliknij w Next.
 • Po potwierdzeniu rozpocznie się instalacja XAMPP-a na Twoim komputerze.
 • Po zakończeniu procesu instalacji otrzymamy odpowiedni komunikat. W oknie z tą informacją będzie także pytanie czy chcesz od razu uruchomić Panel Kontrolny XAMPP-a. Zostaw tą opcję zaznaczoną i wszytko potwierdź przyciskiem Finish.
 • Jeśli opcja powyżej była zaznaczona, automatycznie otworzy się okno XAMPP Control Panel.
Xampp \ Control Panel
 • W celu uruchomienia serwera Apache i MySQL kliknij w przyciski Start obok tych pozycji. Po kliknięciu i poprawnym uruchomieniu danego komponentu ich nazwy powinny się podświetlić na zielono.
 • Teraz przejdź do przeglądarki i sprawdź czy nasz serwera działa.
 • Na pierwszy ogień wpisz w pole adresu przeglądarki słowo: localhost i potwierdź enterem. W rezultacie powinieneś zobaczyć taką stronę jak na poniższym zrzucie. Jeśli taką otrzymałeś to znaczy że serwer Apache działa poprawnie.
 • Teraz sprawdź tylko czy działa dodatek PhpMyAdmin gdzie będziesz zarządzał swoimi bazami danych. Wpisz w przeglądarkę: localhost/phpmyadmin. Jeśli otrzymałeś taki widok jak poniżej to znaczy że komponent MySQL także dobrze „wystartował” i możesz w tym miejscu zarządzać swoimi bazami danych.
 • To tyle tym razem. Mamy już zainstalowany serwer XAMPP więc mamy miejsce gdzie będziemy tworzyć bazę danych dla sklepu Prestashop i miejsce gdzie będziemy nasz sklep instalować. Serdecznie zapraszam do kolejnym wpisów z tej serii.

<< Wróć do kategorii Prestashop