Zakupy przez Internet. Termin zwrotu towaru.

Długie godziny przesiadywania przed monitorem w końcu się opłaciły. Kupiliśmy w końcu nasz wymarzony towar. Z niecierpliwością czekamy na kuriera który przywiezie nam naszą przesyłkę. Czekamy, i czekamy i w końcu upragniony dzwonek do drzwi, paczka dostarczona. Z wypiekami na twarzy rozpakowujemy paczkę i nagle … ale cóż to! Szybko zdajemy sobie sprawę, że produkt nie spełnia naszych oczekiwać i co teraz? Ile mamy czasu na odesłanie produktu do e-sklepu?

Spokojnie czasu jest aż nadto mamy aż 14 dni na oddanie produktu. W zależności od charakteru transakcji z przedsiębiorcą termin odstąpienia od umowy może się nawet zwiększyć.  

Sytuacja pierwsza. Kupiłeś jedną rzecz.
    Przy takiem zakupie termin na odstąpienie od umowy to 14 dni od otrzymania towaru. Dnia otrzymania nie wliczamy do tego terminu więc jeżeli otrzymaliśmy paczkę 1 stycznia to termin odstąpienia od umowy mija pod koniec 15 stycznia.

Sytuacja druga. Kupiłeś wiele towarów.
    Tutaj sprawa nie jest już taka oczywista. Ale spokojnie to tylko na Twoją korzyść. Do wyjaśnienia tego tematu posłużę się przykładem. Kupiłeś zestaw komputerowy który składa się z jednostki centralnej i monitora. Jednostka centralna została wysłana od razu ale monitor został wysłany dopiero po 5 dniach (pamiętajmy, że liczy się data dostarczenia a nie wysłania). Jednostkę centralną otrzymujemy 1 stycznia a monitor przychodzi do nas 7 stycznia. Ponieważ umowa sprzedaży obejmowała wiele towarów i towary zostaly przesłane w częściach to czas na odstąpienie od umowy zaczyna biec od momentu otrzymania ostaniej rzeczy/partii/części. W naszym przypadku jest to data otrzymania monitora. Dopiero od tego momentu liczymy 14 dni. Skoro monitor (ostatnia rzecz) przyszedł do nas 7 stycznia to odstąpić od umowy możemy do końca 21 stycznia.

"Standardowy" przypadek z jedną rzeczą przedstawia poniższa infografika.

Zakupy przez Internet. Termin zwrotu towaru.